Kraken: Mýtus, legenda nebo skutečný (ne)tvor?

22.05.2025

Uprostřed mlžného oceánu, kde se modř vody noří do temnoty a ticho přerušují jen údery vln o lodní bok, se rodily ty nejděsivější příběhy námořníků. Kraken. Jeden z nejikoničtějších mořských netvorů, který po staletí vyvolával strach a fascinaci zároveň. Byl tento vládce hlubin skutečný, nebo šlo jen zhmotněním strachu z neznáma?

Původ legendy o Krakenovi

Slovo "Kraken" pochází ze staronorského výrazu pro "nepopsatelně velké zvíře". První zmínky se objevují v islandských a norských rukopisech z 12. a 13. století. V díle "Konungs skuggsjá" (Zrcadlo králů) je popisováno obrovské mořské monstrum, které svým tělem dokáže obklopit i celé lodě.

Ve 18. století se pak popis Krakena dostal i do vědeckých textů. Carl von Linné, švédský přírodovědec, dokonce zařadil Krakena do rané verze svého systému živočišné klasifikace. Později byl samozřejmě odstraněn, ale ukazuje to, jak silně byl mýtus zakořeněn i v racionálním myšlení té doby.

Popis netvora podle námořníků

Kraken bývá nejčastěji popisován jako obrovský hlavonožec – podobný chobotnici nebo olihni – s chapadly tak dlouhými a silnými, že dokážou stáhnout celou loď pod vodu. Měl mít oči velikosti sudů, dýchat černý inkoust a vytvářet víry, které stahují lodě ke dnu.

Co je zajímavé: námořníci popisovali také chování Krakena – údajně se nejprve vynořil jako ostrůvek, čímž zmátl plavce, a teprve poté zaútočil. Některé legendy říkají, že když se potápěl, vytvářel kolem sebe tak silný vír, že ztroskotala i loď, která s ním nebojovala přímo.

Biologický základ legendy: Krakatice obrovská

S rozvojem hlubinného mořského výzkumu se začaly objevovat důkazy o existenci obřích hlavonožců. Architeuthis dux, neboli Krakatice obrovská, byla dlouhou dobu považována za mýtus – podobně jako Kraken. Dnes víme, že tento tvor skutečně existuje. Může měřit přes 13 metrů (některé zdroje uvádějí až 18 metrů) a žije v hlubinách oceánů, kde se lidskému oku vyhýbá.

V roce 2004 se japonským vědcům podařilo pořídit první fotografie živé obří olihně. To jen potvrdilo teorii, že námořníci mohli své příběhy stavět na reálných pozorováních, která se přenesla do legend.

Kraken v mapách a kultuře

V raných námořních mapách (např. Carta Marina z roku 1539) jsou mořské příšery běžným prvkem. Kraken se často objevuje jako obrovský tvor s chapadly, obepínající lodě nebo vyčnívající z vodních hlubin. Tyto ilustrace byly nejen varováním před neznámými oblastmi, ale i způsobem, jak zprostředkovat bázeň z otevřeného moře.

V moderní kultuře Kraken neztrácí na popularitě – objevuje se ve filmech (Piráti z Karibiku), hrách (Assassin's Creed IV: Black Flag - najdete ho při potápění k vrakům), fantasy literatuře i marketingu (např. značka rumu Kraken Black Spiced - velmi dobrý, ale bolí z něj hlava). Je symbolem nespoutané síly a tajemství oceánu.

Proč se námořníci báli?

Moře bylo vždy symbolem svobody, ale i nebezpečí. V éře plachetnic, kdy posádky trávily týdny či měsíce na otevřeném moři bez kontaktu s pevninou, se každý stín pod lodí mohl stát příběhem. Strach z neznámého, halucinace z únavy, mořská nemoc, ale i skutečné setkání s obřími tvory – to vše mohlo dát vzniknout mýtu o Krakenovi. Když vezmeme v potaz, že některé lodě mohly mít i třeba jen dvacet metrů, je jasné, že jakýkoliv větší tvor se mohl stát přízrakem.

Z psychologického hlediska může Kraken představovat archetypální symbol chaosu – neznámé síly, kterou nelze ovládnout. V době, kdy lidé věřili, že země je placka a okraje světa se hemží draky, byl Kraken jen dalším článkem řetězce obav z neznámého.

Skutečný základ legendy – nebo čistá fikce?

Možná je pravda někde uprostřed. Je pravděpodobné, že první legendy vznikly ze setkání s obřími hlavonožci, kteří se dostali na hladinu. Následně zapracovala lidová tvořivost, příběhy byly přeháněny, přikrášlovány, nebo se stávaly metaforami. Ať už však Kraken existoval v takové podobě, jak ho líčili námořníci, nebo ne, jedno je jisté: Jeho odkaz přetrval staletí a stal se součástí našeho kulturního dědictví.

Závěr: Proč nás Kraken fascinuje i dnes

Kraken je víc než jen mýtus. Je to ztělesnění lidského strachu z neznámého, tajemství mořských hlubin, respektu k přírodním silám, ale i příkladem lidové tvořivosti a nepochopení mořského života. V době GPS navigace a sonarů už nás možná nečeká setkání s netvorem pod hladinou, ale přesto nás tyto příběhy lákají – připomínají nám, že svět je stále plný záhad. Drtivá většina oceánu je stále neprobádána, takže kdo ví. Třeba na nás v hlubinách skutečně čeká netvor, který ale už nejspíše zestárnul a začal mít lidi rád. 

Ať už je Kraken skutečný, nebo se jen jedná o již známou velkou chobotnici jedno je jisté. Stal se mýtem, který zná každý námořník.

Líbil se ti článek a chceš podpořit růst tohoto blogu? Je tu možnost poslat donate v odkaze zde. Mnohokrát děkuji za jakoukoliv podporu. Velmi si toho vážím. Budu se těšit u dalšího článku.