Kdo vládne oceánům: Spojené státy nebo Čína?

03.07.2025

Většina globálního obchodu, finančních toků i vojenské projekce moci se odehrává nikoli na souši, ale na širém moři. Oceány nejsou jen dopravními tepnami, ale i geopolitickým bojištěm, kde se střetávají ambice dvou supervelmocí 21. století: Spojených států amerických a Čínské lidové republiky. Otázka "Kdo dnes skutečně vládne oceánům?" není jednoduchá. Rozhodně ji nelze zodpovědět pouze podle počtu lodí nebo přístupových bodů na mapě. V tomto článku se podíváme na šest klíčových oblastí, které rozhodují o mořské nadvládě — a to jak z historické, tak současné perspektivy.

1. Historie námořních velmocí: Od Španělska po USA

Historie námořní nadvlády je dějinami dominance a moci. Ve středověku a raném novověku byla mořem vládnoucí silou především Španělská říše, jejíž flotily ovládaly Atlantik a Karibik. Kolumbovy výpravy, španělská Armada a koloniální expanze byly symboly mořské síly. Nadvláda nad oceány přinesly Španělsku ohromné bohatství a zanechaly mnoho důsledků, které můžeme vidět ještě dnes. Například rozšíření španělštiny v Latinské Americe

V 18. a 19. století ji vystřídalo Britské impérium, které si díky Royal Navy zajistilo přístup ke koloniím po celém světě a obchodním trasám. Británie držela dlouho heslo: *"Rule, Britannia! Britannia rules the waves!". Díky své námořní dominanci mohli Britové vybudovat impérium, nad kterým slunce nezapadá.

Po druhé světové válce a úpadku britské moci převzaly tuto roli Spojené státy americké, které rozšířily svou flotilu, základny a obchodní vliv prakticky do všech světových oceánů. Byla to právě americká 7. flotila, která v Koreji i Vietnamu ukázala schopnost rychlé projekce síly.

Dnes se však historie opakuje a Čína vyzývá na souboj USA o vládu nad světovým oceánem. A jak říká jedno staré pravidlo: "Kdo vládne oceánům, vládne světu."

2. Vojenská námořní nadvláda: Kvantita versus kvalita a globální dosah

Od konce studené války byla americká námořní převaha považována za nedostižnou. USA disponují největším počtem letadlových lodí na světě (11 ve službě, další v záloze), z nichž každá dokáže promítat vojenskou sílu tisíce kilometrů od domovských břehů. A kde zakotvíte letadlovou loď, tam je to vaše. Síť amerických základen zahrnuje Guam, Diego Garcia, Japonsko, Bahrajn a další jen podtrhují námořní moc této země.

Na druhé straně stojí Čína, která během posledních dvou dekád prudce navýšila počet svých plavidel. Podle amerického ministerstva obrany již čínské námořnictvo v počtu lodí předstihlo to americké (cca 370 plavidel oproti 300 u USA). Je však třeba dodat, že většina čínských plavidel je určena především k regionální obraně a k potlačení odporu v Jihočínském moři a okolí Tchaj-wanu. Ovšem i Čína již má své letadlové lodě, i když v nižším počtu a pouze s konvenčním (nejaderným) pohonem. Nicméně ve své strategii počítá z rozšířením toto flotily a stavbou lodí s jaderným pohonem. Proto i v tomto pohledu se může brzy stát vůči USA rovnocenným soupeřem.

Klíčová otázka zní: je důležitější počet plavidel, nebo schopnost operovat globálně?

3. Průmyslová kapacita: Loděnice jako strategická zbraň

Čína dnes drtivě dominuje v objemu lodní výroby. Její civilní i vojenské loděnice jako Hudong-Zhonghua v Šanghaji produkují desítky plavidel ročně, často rychleji než jakákoli jiná země na světě. V roce 2023 Čína postavila více vojenských lodí než USA a Evropa dohromady.

Oproti tomu Spojené státy čelí problémům s pomalým nákupním procesem, stárnoucí infrastrukturou a přetíženými loděnicemi. Kvalita amerických lodí je bezesporu špičková, ale jejich výroba trvá výrazně déle a je dražší.

Závěr: Válka o oceán nemusí být jen o počtu lodí, ale i o schopnosti je obnovit či nahradit v případě ztrát.

4. Civilní námořní řetězec: Kdo ovládá obchodní trasy?

Čína má dnes dominantní postavení v civilním námořním sektoru. Z deseti nejvytíženějších kontejnerových přístavů na světě je osm v Číně — včetně Šanghaje, Ningbo-Zhoushanu nebo Shenzhenu. Čínské firmy jako COSCO Shipping nebo China Merchants vlastní nebo spoluvlastní přístavy ve více než 40 zemích světa, včetně Pirea v Řecku nebo Hamburku v Německu.

USA naproti tomu ztratily většinu svého komerčního loďstva a dnes vlastní pouze zlomek globální tonáže. I když přístavy jako Long Beach nebo Houston zůstávají důležité, nejsou schopny konkurovat čínské infrastruktuře v globálním měřítku. O (ne)schopnosti USA vyrábět civilní lodě ani nemluvě.

Kdo kontroluje přístavy a námořní dopravu, má v rukou globální ekonomiku.

5. Logistické zázemí a globální dosah

Americká námořní logistika (především vojenská) je rozprostřena po celém světě. Desítky námořních základen, přístavních dohod a logistických center umožňují USA operovat v Pacifiku, Atlantiku i Indickém oceánu. Je to systém budovaný desetiletí a schopný reagovat na více krizí současně.

Čína se však rychle učí. V rámci iniciativy Belt and Road (Pás a stezka) buduje tzv. "námořní hedvábnou stezku" — síť přístavů, které nejsou jen obchodní, ale mohou mít i vojenské využití. Strategické body jako Gwadar v Pákistánu, Džibutsko v Africe nebo Hambantota na Srí Lance jsou toho důkazem.

Otázka zní: jak rychle dokáže Čína operovat mimo své regionální vody, a jak efektivní bude její logistická síť v případném konfliktu?

6. Technologie a inovace: Souboj budoucnosti

Spojené státy dlouhodobě investují do špičkových technologií: bezpilotní plavidla, elektromagnetické katapulty, hypersonické zbraně, kybernetická obrana nebo stealth technologie jsou doménou amerického výzkumu. Programy jako Ghost Fleet nebo třída torpédoborců Zumwalt ukazují cestu k autonomní válce na moři.

Čína však nezůstává pozadu. Její vývoj vodních dronů, hypersonických střel (např. DF-21D), pokročilých radarových systémů, umělé inteligence a vlastního satelitního systému BeiDou ukazuje, že chce být nejen konkurenceschopná, ale i inovativní.

Budoucnost námořních konfliktů se bude odehrávat v oblasti autonomních systémů.

Závěr: Kdo tedy vládne oceánům?

USA dnes mají:

  • největší schopnosti k projekci své námořní dominance

  • globální síť základen

  • technologický náskok (tenhle bod už začíná být sporný)

Čína má:

  • početnější flotilu

  • dominanci v námořním obchodu

  • efektivnější lodní průmysl

  • rostoucí globální logistickou síť

Moře nejsou jen modré plochy mezi kontinenty. Jsou to zóny moci, kontroly a strategického soupeření. Kdo vládne oceánům, vládne světu. Proto oba státy dělají maximum, aby byly na pomyslném trůnu.

Momentálně nejspíš USA stále sedí na oceánském trůnu — ale **Čína se rychle blíží k jeho převzetí. Pokud USA rychle něco neudělají, mohou o svou dominanci přijít. Nebylo by to v historii poprvé ani naposledy.

A tak se ptám: Kdo je tedy skutečný vládce oceánů?

Odpověď nechávám na vás.

Máš rád/a kvalitní kafe a chce podpořit růst tohoto blogu? Je tu možnost poslat zakoupit mou vlastní pirátskou kávu zde. Věřím, že ti dodá pořádnou dávku energie, ať se chystáš na cokoliv!