Hormuzský průliv: Brána do Peského zálivu v sevření geopolitických her

Pokud nežijete v jeskyni, nemohl vám uniknout pojem Hormuzský průliv. Nenápadná úžina, která vede do Perského zálivu se znovu stala ústředním tématem všech zpráv. Dejme stranou všechny věci typu kdo je v právu, kdo je agresor, kdo si začal, a tak. To bych rád přenechal jiným. Pojďme se na tenhle průliv podívat z pohledu námořní dopravy a vlivu na ní.
Kde se nachází Hormuzský průliv a proč je tak důležitý?
Hormuzský průliv se nachází mezi Perským zálivem a Ománským zálivem, přičemž odděluje Írán od Arabských emirátů a Ománu. V nejužším bodě měří jen 39 kilometrů, avšak samotný koridor pro plavbu je ještě užší – každý směr dopravy má zhruba 3 kilometry.
Každý den tudy projedou desítky tankerů, které převážejí ropu a zkapalněný zemní plyn (LNG) z ropných velmocí jako jsou Saúdská Arábie, Kuvajt, Irák, Spojené arabské emiráty a Katar. Odhaduje se, že tudy prochází přes 20 % světové ropné spotřeby. Hormuz je tedy jakousi "krční tepnou" globální energetiky.
Co se stalo a co hrozí?
Hormuzský průliv, jedna z nejdůležitějších strategických námořních tepen na světě, se opět dostal do středu pozornosti. Důvodem jsou opakované hrozby ze strany íránských představitelů o možné blokádě tohoto klíčového průlivu. Pro globální námořní dopravu, především tu ropnou, by jakákoliv blokáda znamenala obrovské narušení plynulosti obchodu a nárůst cen energií. Dále v tomto článku se podíváme na strategický význam Hormuzského průlivu, íránské vojenské hrozby a jejich dopady na světovou lodní dopravu.
Aktuální situace: Léto 2025 a zvyšující se napětí
Jak známo Izrael a Írán se nemají zrovna moc v lásce. Jejich vzájemné vztahy jsou od revoluce v Íránu vyloženě nepřátelské. Oba státy (především Írán) si hrozí válkou, vyhlazením a podobnými libůstkami. Aktuálně se napětí znovu vyostřilo z důvodu Íránského jaderného programu, který se Izrael rozhodl zničit. Korunu tomu všemu zasadily USA, které vzaly své nejpokročilejší zbraně a rozhodly se práci dokončit. Jako jednu z možných odpovědí se Írán rozhoduje k možné odvetě skrze blokádu tohoto průlivu.

Íránské hrozby blokády: stará hra v novém kontextu
Možná blokáda tohoto významného průlivu není nic nového. Někdy od 80. let minulého století používá Írán hrozbu blokády Hormuzského průlivu jako nástroj geopolitického nátlaku. Pokaždé, když se vystupňuje napětí mezi Teheránem a Západem – zejména USA – přichází z Íránských úzkých kruhů (většinou z Revolučních gard) ostrá rétorika: "Pokud půjdete proti nám, přijdete o ropu."
V roce 2019 došlo k několika incidentům, kdy byly poškozeny tankery v Ománském zálivu a jedna britská loď (Stena Impero) byla Íránem zadržena. Napětí se znovu zvyšuje i v roce 2024 a pokračuje do roku 2025, kdy Írán reaguje na izraelsko-palestinský konflikt, pokračující sankce a vojenskou přítomnost USA v oblasti.
Jak by blokáda vypadala technicky?
Z pohledu provedení je blokáda Hormuzského průlivu extrémně rizikový a logisticky složitý manévr. Nicméně Írán disponuje rozsáhlým (i když asi velmi starým) arzenálem:
rychlými útočnými čluny,
pobřežními raketami,
podmořskými minami,
a nově i drony a válečnými loděmi vybavenými elektronikou pro rušení navigace.
Navigační trasy jsou v průlivu přísně definované pomocí tzv. "traffic separation scheme". Případné zaminování nebo zablokování těchto tras by mohlo zastavit nebo odklonit dopravu na týdny. V červnu 2025 byly navíc podle amerických zdrojů zachyceny pokusy o narušení systému AIS (automatická identifikace lodí) v oblasti Hormuzu.
USA a jejich spojenci mají v oblasti přítomné lodě i průzkumné prostředky, které mohou na podobné aktivity reagovat. Nicméně, i krátkodobý výpadek by způsobil dominový efekt v lodní logistice, jelikož dnes se vše jede formou "just in time", což v překladu znamená minimální zásoby, vše rozplánované na hodiny. Má to plno výhod, ale při sebemenším výpadku se tento řetězec může zhroutit.
Možné důsledky pro lodní dopravu
-
Zvýšená cena pojištění nákladu a lodí: Riziko napadení nebo zadržení plavidel v oblasti by vedlo k prudkému nárůstu pojistného. V roce 2019 došlo ke zdražení pojištění až o 400 % během několika týdnů.
-
Rerouting a zpoždění: Některé společnosti by mohly přestat posílat lodě přes Hormuz a hledat alternativní trasy – například přes Rudé moře nebo pomocí suchozemských ropovodů. To ale znamená prodražení přepravy a výrazné logistické komplikace.
-
Nárůst cen komodit: Každé narušení průchodu tímto průlivem má přímý dopad na ceny ropy a LNG. Krátkodobý výpadek může způsobit zdražení paliv a ovlivnit ceny napříč průmyslovými sektory.
Historická perspektiva a incidenty
-
1980–1988 (Íránsko-irácká válka): Během tzv. "války tankerů" byly desítky plavidel zasaženy raketami či minami.
-
2012: Írán pohrozil zablokováním průlivu v reakci na sankce proti jeho jadernému programu.
-
2019: Série útoků na tankery, včetně japonského a norského plavidla, které byly zasaženy neznámými výbuchy.
-
2024: Zadržení několika lodí a kybernetické útoky na navigační systémy v oblasti.
-
2025: Zadržení tankeru, společná námořní cvičení Íránu s Ruskem a Čínou. Odvetné útoky na americké základny ¨.
Závěr
Aktuální události z roku 2025 znovu připomínají, jak křehká je rovnováha v oblasti Perského zálivu. Ač je Hormuzský průliv nenápadný a mnoho lidí o něm donedávna nikdy neslyšelo, tak z pohledu celého světa a námořní dopravy se jedná o jeden z nejdůležitějších bodů na tomto světě. A bude jím dokud budeme závislí na ropě. Což budeme asi ještě dlouho. Případně do doby dokud ropa v oblasti nedojde. Pro námořní sektor, rejdaře, pojišťovny i geopolitické analytiky je klíčové zůstat ve střehu a sledovat nejen pohyb lodí, ale i diplomatické signály. Jakékoli další zhoršení situace by totiž mohlo přinést obrovské ztráty. Budeme proto doufat, že se situace uklidní a vše se vrátí do normálu.
Máš rád/a kvalitní kafe a chce podpořit růst tohoto blogu? Je tu možnost poslat zakoupit mou vlastní pirátskou kávu zde. Věřím, že ti dodá pořádnou dávku energie, ať se chystáš na cokoliv!